Історична довідка

Копачі́вка — село в Україні у Луцькому районі, Волинської області. Село є центром об’єднаної територіальної громади.

До 1795 Копачівка була у складі Волинського воєводства, Луцького повіту, адміністративної одиниці Речі Посполитої. З 1795 року у Російській імперії – Волинська губернія, Луцький повіт Рожищенська волость . З 1921 року у Другій Речі Посполитій – Волинське воєводство, Луцький повіт, Рожищенська гміна. У 1939 році увійшла до складу Рожищенського району, Волинської області УРСР, а з 1991 року України.

Найдоречніше стверджувати, що назва села походить від антропоніма «Копач» - «той, хто копає землю» - землероб. Це підтверджує і зображення герба родини Вільчевських, яка одна з перших з’явилась в Копачівці і, ймовірно, була причетна до його заснування. На гербі цієї родини зображено три наконечники до рала – символи землеробства.

Село під назвою Копачівка виникло не раніше ніж у XVII ст. Це підтверджують матеріальні знахідки у вигляді керамічних залишків, документальні свідчення, а також історичні особливості розвитку цього населеного пункту. Перша відома писемна згадка про село – запис у метричній книзі Сокільського римсько-католицького костелу про те, що село Копачівка приєднується до парафії костелу, що датується 1744 роком.

Копачівка була виключно польським поселенням, у якому до 1914 року українці не проживали. Це єдине такого роду поселення на території Рожищенського району. Заснування села стало наслідком укладення Люблінської унії 1569 року, коли були об’єднанні Польське королівство з Литовським князівством у одну державу Річ Посполиту. Це об’єднання дало можливість польській шляхті розширити межі свого економічного впливу. Територія Волині була сприятливою для ведення господарств, що виробляли продукти на продаж. Тому сюди масово почала переселятися околична шляхта у пошуках можливостей для заробітку.

Копачівська об’єднана територіальна громада була утворена в жовтні 2017 року внаслідок об’єднання 6 сільських рад:

• Копачівської сільської ради – 2162 осіб;
  • Кременецької сільської ради – 1024 осіб ;
  • Залісцівська сільська рада – 600 осіб;
  • Березолуківська сільська рада  - 931 осіб;
  • Уляниуівська сільська рала – 469 осіб ;
  • Любченська сільська рада – 653 осіб.

Копачівській сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Копачівка – 1384 осіб;
  • село Олександрівка – 243 осіб;
  • село Тростянка – 283 особи;
  • село Підліски – 16осіб;
  • село Башова – 236 осіб.

Кременецькій сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Кременець – 1024 осіб.

Залісцівській сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Залісці – 484осіб;
  • село Ужова – 116 осіб;

Березолуківській сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Березолуки – 361 осіб;
  • село Кроватка – 238 осіб;
  • село Підгірне – 224 осіб;
  • село Яблунівка – 108 осіб;

Уляниківській сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Уляники – 469 осіб;

Любченській сільській раді підпорядковуються такі населенні пункти:

• село Любче – 653 осіб;

Станом на 1 липня 2020 року в громаді проживає 5839осіб.