Простій під час війни: особливості запровадження
Зважаючи на неодноразові звернення громадян щодо оголошення простою та оплати праці в цей період працівників закладів освіти та культури надаємо роз’яснення згідно чинного законодавства.
Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року “Про введення воєнного стану в Україні” запроваджено особливий правовий режим, що вводиться в разі загрози національній безпеці. Воєнний стан вводиться на всій території нашої країни, що в свою чергу, вказує на можливу небезпеку для жителів та окремих районів, а взагалі для всіх регіонів України.
Поняття «простій» законодавчо прописано у ст. 34 КЗпП України і визначено як призупинення роботи, що викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
Тобто простій є винятковим випадком у процесі виробництва (діяльності підприємства), коли працівник з об’єктивної причини тимчасово не має можливості виконувати свої трудові функції.
Згідно ч.1 ст. 113 КЗпП України передбачено, що час простою не з вини працівника оплачується із розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду чи окладу.