Домашнє насильство: що це таке, як його розпізнати, куди звертатись по допомогу?
Домашнє насильство: що це таке, як його розпізнати, куди звертатись по допомогу?
Насильство в сім’ї є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. У більшості випадків протиправні дії проти когось із членів родини супроводжуються актами агресії, приниження та жорстокої поведінки. Як правило, найбільше страждають від сімейного насильства жінки та діти.
Домашнє насильство - протиправні дія або бездіяльність (а також погрози їх вчинення) у формі фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства, що вчиняються у визначеному колі осіб, незалежно від місця їх проживання.
Яка відповідальність передбачена за вчинення домашнього насильства
В залежності від виду, тяжкості наслідків, та систематичності домашнього насилля, особу-кривдника можуть притягнути до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, або до кримінальної відповідальності за скоєння злочину:
– адміністративна (ст. 173-2 КУпАП);
– кримінальна (ст.125, 126, 122, 121, 115, 120, 127, 152-154 та ін. КК України).
Куди звертатися за допомогою постраждалому від домашнього насилля
Якщо людина потерпає від домашнього насильства, вона може звернутися в Урядовий контактний центр за номером 1547 (із мобільного або стаціонарного) й отримати там консультацію чи психологічну підтримку. Зателефонувати можна й на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства — 116 123 (з мобільного) або 0 800 500 335 (зі стаціонарного), де цілодобово й безкоштовно надають інформаційну, соціально-психологічну та юридичну підтримку.
Зателефонуйте в поліцію за номером – 102. Якщо є загроза життю та здоров’ю, правоохоронці винесуть терміновий заборонний припис кривднику (до 10 діб) - зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. У випадку сексуального чи фізичного насильства слідчий Вас направить на судово-медичну експертизу.
За необхідності зверніться за медичною допомогою до медичного закладу – 103.
Зверніться до мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі за адресою: с.Копачівка, вул. Першотравнева, 46, тел. 99-1-31 з 08.00 год. до 17.00 год. Фахівці нададуть психологічну допомогу та відповідні інформаційні консультації.