Копачівська громада
Волинська область, Луцький район

Все про патронатну сім’ю

Дата: 21.02.2024 12:52
Кількість переглядів: 122

Фото без опису

Все про патронатну сім’ю

Патронат над дитиною – це комплексна послуга, яка передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя у період подолання дитиною, її батьками складних життєвих обставин та/або у період прийняття рішення щодо подальшої долі дитини (усиновлення, влаштування до прийомної сім’ї, ДБСТ, під опіку тощо).

Суть послуги патронату полягає у забезпеченні сімейного догляду дитині, яка тимчасово залишилися без батьківського піклування, а також – у забезпеченні вирішення кожного такого випадку у спосіб, який
відповідатиме найкращим інтересам дитини за умови підтримки її сім’ї.

Офіційне визначення послуги закріплене ст. 252-256 Сімейного кодексу України.

Послуга патронату над дитиною може застосовуватися у таких випадках:
- діти, які з різних причин тимчасово не можуть перебувати у власній сім‘ї або ж їхні батьки та/чи особи, які їх заміняють, тимчасово не можуть піклуватись про них;
- діти, чиї батьки та/або особи, які їх заміняють, померли та/чи пропали безвісти;
- діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;
- діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;
- підкинуті чи безпритульні діти;
- новонароджені діти, від яких відмовились батьки.

У сім’ї патронатного вихователя одночасно можуть перебувати одна дитина або кілька дітей, які є між собою рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї, які відповідно до рішення органу опіки
та піклування потребують захисту й тимчасового догляду, а їх найближче родинне оточення (наприклал, мати і батько) – підтримки з боку міждисциплінарної команди спеціалістів.

Патронат – це комплексна послуга на допомогу дитині та її сім’ї, орієнтована на створення умов для подолання складних життєвих обставин з дотриманням права на сім’ю.

Патронат передбачає активну підтримку батьківства, відновлення спроможності сім’ї/родини самостійно долати труднощі, які перешкоджають належному догляду та вихованню дитини.

Хто надає послугу патронату?

Надання послуги патронату дитині забезпечується, в першу чергу, патронатним вихователем. З моменту передачі її під патронат саме патронатний вихователь несе повну відповідальність за життя, збереження та покращення здоров’я дитини. Він професійно та майстерно налагоджує стосунки з дитиною, яка розлучена зі своїми батьками, оцінює її потреби, створює сприятливі, комфортні умови для розвитку та соціально психологічної реабілітації дитини, формування чи підтримки важливих для неї родинних стосунків, а також готує дитину до повернення у свою родину, або допомагає налагодженню контактів дитини з її новою сім’єю.

Патронатний вихователь також є членом міждисциплінарної команди, отже, свої дії щодо влаштованої під патронат дитини узгоджує зі спеціалістами:
- Служби у справах дітей, яка дбає про захист дитини, дотримання її прав та прийняття рішень з урахуванням найкращих її інтересів , у разі потреби, - притягнення батьків до відповідальності;
- Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, спеціалісти якої забезпечують супровід сім’ї дитини, допомогу її батькам у подоланні складних життєвих обставин та, у разі потреби сприяють отриманню необхідних соціальних виплат та залученню інших спеціалістів (психолога, юриста, психотерапевта тощо);
- інших закладів, установ та організацій зі сфер освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, а також поліції, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, благодійних фондів та громадських організацій.

Патронатний вихователь, соціальні працівники і біологічні батьки дитини та родичі об’єднанні спільною метою – створення найкращих умов для зростання дитини та подолання складних життєвих обставин, що можуть спричинити остаточне розлучення дитини з батьками і позбавлення останніх батьківських прав.

Хто може бути патронатним вихователем?

Патронатним вихователем може бути повнолітня особа, яка є громадянином України, має досвід виховання дітей, спільно з добровільним помічником пройшов/ла курси професійної підготовки за спеціальною програмою підготовки патронатних вихователів та отримала відповідну рекомендацію, зі згоди всіх членів своєї сім’ї готова до розміщення під патронат дітей за місцем свого проживання і уклала з відповідним органом опіки та піклування договір про надання послуг патронату.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною. 

Патронатний вихователь здійснює свою професійну діяльність щодо догляду та виховання дітей в умовах своєї сім’ї, залучаючи до надання послуг в суботні, недільні дні та вечірні години добровільного помічника із числа членів
сім’ї. Залучення ще одного члена сім’ї обґрунтовується потребою гарантії у забезпеченні безпеки дитини; підтримки у виконанні певних обов’язків з догляду, особливо у разі влаштування одночасно декількох дітей, немовляти, дітей з особливими потребами тощо.

Кандидатам, що мають намір стати патронатними вихователями необхідно звернутися до місцевого Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для отримання додаткової інформації щодо процесу запровадження цієї послуги в громаді та подати відповідний пакет документів.

Термін перебування дитини під патронатом визначається її індивідуальними потребами та залежить від складності життєвих обставин, які спричинили її влаштування, але не має перевищувати 3 місяці. В окремих випадках є потреба в подовженні термінів, але такі дії відбуваються виключно за рішенням органу опіки та піклування. Загальний термін перебування дитини в патронаті не повинен перевищувати 6 місяців.

Яким чином фінансується послуга патронату над дитиною?

За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:
- грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб;
- при влаштуванні 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;
- соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць;
- сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, які мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки.

Особам, зацікавленим у наданні послуги патронату над дитиною, які мають щире бажання допомогти дитині, необхідно звернутися за адресою: вулиця Першотравнева, 46, село Копачівка, до служби у справах дітей Копачівської сільської ради для отримання консультації щодо мети, завдань, особливостей надання такої послуги та її оплати, процедури її організації в громаді, вимог до кандидатів та перелік документів, необхідних для проходження їх первинного відбору.

Законодавча база
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/893-2021-%D0%BF#Text
(Постанова Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 року №893 «Детальніше про Деякі питання захисту прав дитини та надання послуги патронату над дитиною»).


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь