Основні правила використання газових балонів, туристичних пальників, газових горілок та інших газових приладів
Фахівці ДСНС України вкотре нагадують про основні правила користування туристичними пальником, газовою горілкою та іншими газовими приладами, які люди використовують для приготування їжі та опалення протягом відключень електроенергії.
Використання великих газових балонів
Головні правила, яких слід дотримуватися, щоб вберегти себе та оточуючих від небезпеки:
- Використовуйте великі балони лише в приватному секторі. Розміщувати їх у багатоповерхівках чи високих будинках заборонено.
- Обслуговувати та заправляти їх можна тільки у спеціальних організаціях. Не заправляйте балони на АЗС чи з автомобільних цистерн для перевезення газу.
- Балон слід наповнювати не більше, ніж на 85% від його обʼєму. Решта обʼєму потрібна, щоб залишалося місце для розширення газу при зміні температури.
- Розташовуйте балон якнайдалі від сонячних променів на відстані не менше 0,5 м від газової плити, 1 м від нагрівальних приладів.
- У приміщенні, де розташований балон, має бути справна система вентиляції. Також варто щодня провітрювати це приміщення.
- Регулярно перевіряйте, щоб на балоні та шлангу, приєднаному до нього, не було ніяких пошкоджень.
Як обирати газовий пальник
Газова горілка для опалення та приготування їжі є ефективним методом забезпечення базових потреб людини під час блекаутів та надзвичайних ситуацій. Втім, важливо бути дуже обережним при використанні таких засобів аби уникнути пожеж, отруєнь та інших небезпек, які вони можуть спричинити.
Газові горілки бувають різні. Деякі під’єднуються до великих газових балонів, а є ті, що працюють від маленьких балончиків. Якщо ми кажемо про блекаут, в цілому люди будуть використовувати маленькі, туристичні варіанти. Вони дешевше і їх зручніше використовувати в будинку. Люди будуть переважно купляти те, що дешевше і встановлювати самостійно там, де їм це зручно.
При використанні туристичного пальника для приготування їжі або опалення треба звертати увагу на шланги які під’єднують газовий балон до горілки. Адже буває, що вони пошкоджуються, тоді виникає розгерметизація і газ походить в приміщення.
Треба звернути увагу на інструкцію і, особливо, на сертифікат виробника у продавця, який продає ці горілки.
Треба дивитися на документацію, що ця горілка виготовлена на заводі й має всі характеристики. Варто читати інструкцію та впевнитися в тому, що вона зроблена згідно стандартів. Крім того, ще при купівлі перевіряйте цілісність всіх матеріалів та елементів.
Правила безпеки при використанні газової горілки вдома
Є кілька ознак, на які треба звернути увагу та негайно діяти, при їх виявленні.
Перша з них, це запах. Хоча природний газ не має запаху, при продажу балонів із газом виробники додають туди суміші, щоб люди могли відчути, якщо з’являється витік газу.
Якщо в приміщенні ви відчули газ, то вже не можна вимикати або вимикати світло. Тобто, якщо світло в цей момент включене, то треба так і залишити. І навпаки, якщо вимкнене, то не вмикайте його.
Буває, люди біжать вимикати світло при виявленні витоку, а в той момент відбувається іскра у самій лампі. Тоді може відбутися горіння або вибух. Це вже залежить від концентрації, яка в приміщенні утворилася.
Нагадують також, що горіння – це процес окислення, тобто в приміщенні зменшується концентрація повітря, в якому у нас є кисень. Люди можуть втратити свідомість через нестачу кисню.
Треба перевіряти систему вентиляції, а якщо її немає в приміщенні, потрібно відкривати вікна, або двері для провітрювання приміщення до доступу кисню.
Користуючись газовими приладами, необхідно:
- відкривати кватирку на час роботи газових приладів;
- слідкувати, щоб димові та вентиляційні канали були завжди справні;
- не залишати працюючі газові прилади без нагляду;
- після закінчення користування газовими приладами перекрити крани на газових приладах і перед ними;
- у разі несправності газового обладнання викликати працівників спеціалізованого підприємства газового господарства;
- у разі витоку або раптового припинення подачі газу негайно перекрити крани пальників газової апаратури на газопроводах перед нею, відкрити кватирки, не запалювати вогонь, не курити, не вмикати і не вимикати електроприлади і повідомити аварійну службу «104».